Welcome
Afrika Menekşesi Sevenlerin Türkiye'deki buluşma noktasına hoşgeldiniz.

Forumumuza bir kaç dakika ayırıp üye olarak, menekşelerle ilgili bilgi alabilir, fotoğraflarınızı ekleyebilir ve üyelerle tanışarak paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yapraktan üretim nasıl yapılır?

Yapraktan üretim nasıl yapılır?

Mesajgönderen katmer » Prş Oca 13, 2011 12:25 am

Yapraktan üretim, menekşe çoğaltmada en sık kullanılan yöntemdir. Bu yöntem de kendi içinde üç gruba ayrılır.

1.Yaprağın direkt toprak harcına dikilmesi
2.Yaprağın suda bekletilerek köklendirilmesi. Bu köklerin boyu 1 cm. ye ulaştığında toprak harcına dikilmesi
3.Yaprağın suda köklendirildikten sonra yavru vermesi sağlanıp, toprak harcına dikilmesi

Aslında üç yöntemin de başarı oranı yüksektir. Önemli olan mekanımızı iyi tanıyıp, hangi seçeneğin en iyi olacağına karar verebilmektir:)
Kullanıcı avatarı
katmer

Re: Yapraktan üretim nasıl yapılır?

Mesajgönderen katmer » Prş Oca 13, 2011 1:04 am

Burada suda yavru veren bir yaprağı görüyorsunuz. Bazı kaynaklarda bu, eski bir yöntem olarak adlandırılır. Fakat ben başarıyla uyguluyorum.
Eklentiler
018.JPG
018.JPG (72.52 KiB) 10385 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
katmer

Mesajgönderen maki01 » Cum Şub 18, 2011 2:06 pm

Klubnika'nın hediyesi olan Ps ottepel erime yaprağı diktikten kısa bir süre sonra çürümüştü. Yaprağın ortasındaki ana damarı sap şekline getirerek, V şeklinde çürüyen yerleri jiletle kestim . Ümidim yoktu ama hala yavru vermeyen repkinalara inat yavru verdi :)

Bu arada Ps ottepel erime'ye ilişkin ne bir foto ne de bir metini internette bulamadım.
Eklentiler
kIMG_3889.JPG
kIMG_3889.JPG (171.9 KiB) 10339 kere görüntülendi
kIMG_3890.JPG
kIMG_3890.JPG (103.02 KiB) 10340 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen maki01 » Pzt Şub 28, 2011 6:03 pm

LE-Zvezda Mulen Ruzh çeliğini yavruları ayırdıktan sonra bir daha Clonex Gel kullanarak dikmiştim. 20 günde yavru verdi.
Erken yavrulamada anacın ikinci kez dikilmiş olmasının katkısı fazla ama Clonex Gel'in de katkısının çok fazla olduğuna inanıyorum.
Eklentiler
IMG_3963.JPG
IMG_3963.JPG (70.04 KiB) 10299 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen Fatih » Pzt Şub 28, 2011 6:25 pm

Buda bize gösteriyor ki anne yapraktan 2-3 ya da hiç biledik 4 kez yavrulatma imkanı veriyor.

(Galina'ya ait bir fotoğraf albümünde resmini görmüştüm.Çok güzel bir tür.Ellerine sağlık ablacım.)
Kullanıcı avatarı
Fatih

Mesajgönderen cellin » Cum Mar 11, 2011 11:15 pm

[quote="maki01"]"Erken yavrulamada anacın ikinci kez dikilmiş olması"

Sevgili Maki bende yavrulamış yapraklardan birini tekrar diktim. Merakımdan bir kaç kere dibini kurcaladım. Kök vermemiş ancak yavru verecek gibi bir hali var. Yaprak çok sağlıklı. Üstteki yazını görünce bu normal mi diye sormak istedim. Aslında bir fotoğraf yüklesem daha iyi olacak.
cellin

Mesajgönderen menekşecibaba » Cmt Mar 12, 2011 11:15 am

Benim bir seneden fazla üretimde kullandığım yapraklar var,bir yapraktan aynı anda 5-6 yavru aldığım yapraklar oldu ilerde fotoğraf eklerim.
Yalnız burada önemli olan üretim yeriniz çok ideal olacak ve yaprağı çürütmeyeceksiniz,hasat zamanı yeni yavrular kendini kurtardıktan sonra nazikce cıkarıp yavruları ayırıp takrar ekeceksiniz.
http://www.meneksecibaba.com
Kullanıcı avatarı
menekşecibaba

Mesajgönderen maki01 » Cmt Mar 12, 2011 1:27 pm

Sevgili cellin,

Sadece kişisel gözlemlerime dayanarak yorum yapıyorum. Büyük olasılıkla anacı yavrudan ayırdığınızda şimdiki yavru verdiği yerde bir oluşum başlamıştır ve ayırdıktan sonra da devam ediyordur.

Benzer bir durumu ben de yaşadım. Yavruları ayırırken yeni yapraklardan en iri olanı tek başına koparak ayırldı . Sapın en dininde hafif bir kabarıklık var gibiydi. Çok sevdiğim EK-Nebesnaja Lazur'un en güçlü taze yaprağını sakarlığım sonucu kırdığım için çok üzüldüm , belki diyerek yeniden diktim. Bir kaç gün içinde o minik kabartıdan bir yaprak kendini gösterdi.

Mutlu son :P
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Yavru ayırma ve anaç yaprağın yeniden dikimi

Mesajgönderen maki01 » Cmt Mar 12, 2011 1:37 pm

Yavru ayırma ve anaç yaprağın yeniden dikiminde 2 farklı yöntem izlenebiliyor. Ben her ikisini de uyguluyorum ancak hangisi daha doğru bilmiyorum, araştıracağım :)

1. Yavrular belli büyüklüğe eriştiğnde anaç yaprağı keserek ayırıp yeniden dikme

Bu yöntemde anaç yaprağın toprak içinde kalan bölümünde sanki yavrulama faaliyeti devam ediyor gibi. Kesilerek ayrılan anç yaprak, ilk dikime göre daha kısa sürede bir ya da birden fazla yeni yavrular veriyor.

2. Yavruları ayırırken anaç yaprağı da kökleriyle ayırıp, yeniden dikme

Ben bu yöntemi sadece bir çeliğimde denedim. Deneme nedenim, anaç yapraktan ayrılamayacak kadar küçük bir yavrunun olmasıydı. O yavru büyümeye devam ediyor ancak yeni yavru yok. Anaç yaprağı keserek ayırmayı düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen katmer » Pzr Mar 13, 2011 5:54 pm

Ben 2. yöntemi kullanıyorum. Anacı köklerini bozmadan çıkartıp yavruları nazikçe ayırıyorum. Anacı da tekrar dikiyorum. Kesintisiz yavru vermeye devam ediyor.
Kullanıcı avatarı
katmer

Re: Yavru ayırma ve anaç yaprağın yeniden dikimi

Mesajgönderen cellin » Çrş Mar 16, 2011 2:54 am

[quote="maki01"]Yavru ayırma ve anaç yaprağın yeniden dikiminde 2 farklı yöntem izlenebiliyor. Ben her ikisini de uyguluyorum ancak hangisi daha doğru bilmiyorum, araştıracağım :)

1. Yavrular belli büyüklüğe eriştiğnde anaç yaprağı keserek ayırıp yeniden dikme

Bu yöntemde anaç yaprağın toprak içinde kalan bölümünde sanki yavrulama faaliyeti devam ediyor gibi. Kesilerek ayrılan anç yaprak, ilk dikime göre daha kısa sürede bir ya da birden fazla yeni yavrular veriyor.

Bilgi için teşekkür ederim Sevgili Maki. Ben ilk yöntemi kullandım. Keserek ayırma daha sağlıklı olur diye düşündüm. Diğer yöntemde yavruya zarar verebilirim. Biliyorsunuz tecrübem oldukça az. Tekrar teşekkürler.
cellin

Sapsız Yapraktan üretim nasıl yapılır :)

Mesajgönderen maki01 » Pzr Mar 20, 2011 3:38 pm

Ness Crinkle Blue çeliğimi yavrudan ayırırken sapı en dipten koptu, geriye sadece yaprak kaldı. Sapsız yapraklarda uygulan yöntem ile yapraktan sap oluşturup, yeniden diktim.
Eklentiler
IMG_4090.JPG
IMG_4090.JPG (50.54 KiB) 10154 kere görüntülendi
IMG_4091.JPG
IMG_4091.JPG (60.04 KiB) 10154 kere görüntülendi
IMG_4092.JPG
IMG_4092.JPG (96.83 KiB) 10154 kere görüntülendi
IMG_4093.JPG
IMG_4093.JPG (63.82 KiB) 10154 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen sema62 » Pzr Mar 20, 2011 9:53 pm

Sevgili maki01 harikasın.İnşallah yavrularını görürüz. Elinize sağlık.
sema62

Mesajgönderen tomurcuk » Cum Nis 15, 2011 1:49 am

öncelikle merhabalar, yaptıklarınız görünce pes demekten başka birde tabiki maşallah dedim :P
bende günlerdir deniyorum fakat bir türlü olmuyor yaprakları suya koydum olmuyor toprağa diktim olmuyor nerede yanlış yapıyorum anlamadım. Bana yardımcı olurmusunuz.
Kullanıcı avatarı
tomurcuk

Mesajgönderen tomurcuk » Cum Nis 15, 2011 2:02 am

Önce kendi yaptıklarımı yazayım hatalarımı siz söyleyin yaprakları koparıp cam bardağa şaşal su koyup içine yaprakları koyuyorum cam önündeki, sehpanın üzerinde duruyorlar . Gel gelelim üç dört gün sonra uçlar yumuşamaya başlıyor şimdiye kadar bir tane fideleyebildim. Suyuna her hangibir ilaçmı katıyorsunuz sizinkileri görünce imrendim doğrusu. saygılar
Kullanıcı avatarı
tomurcuk

Mesajgönderen tomurcuk » Cum Nis 15, 2011 12:17 pm

soruların sonu yok gibi, yaprağı köklenmesi için koyduğumuz su da herhangi bir bileşen varmı. Musluk suyumu, karanlık ortamdamı olmalı. :oops:
Kullanıcı avatarı
tomurcuk

Mesajgönderen maki01 » Cum Nis 15, 2011 3:56 pm

Forumumuza hoşgeldin sevgili tomurcuk,

Çelikten afrika menekşesi yetiştirmede, çeliğin menekşenin gönekten itibaren hangi sırasından ve nasıl alındığı çok önemli. Çeliği göbekten başlayarak 3. sıradan alınması gerekiyor. Yani çelik olarak kullanılacak yaprak geişimini tamamlamış, genç yaprak olmalı. Bu noktada sık sık hata yapıp en dış sıradan çeliği alıyoruz. Yaşlı yaprak köklense de , ya yavru vermiyor ya da çok geç veriyor.

Kesim ya da koparma sırasında yaprak sapını zedelemememiz şart. Yaprağı ezmeden tutup, aşağı yukarı sağa sola çevirdiğimizde kırılıcaktır. Kırdığımız çelik sapının ucunu keskin bir aletle, mümkünse jiletle 45 derecelik bir eğimle kesmemiz gerekiyor. Jilet kullanmaya başladıktan sonra çelik kaybım yok denecek kadar azaldı.

Çeliği toprakta ya da suda köklendirebiliriz.

1. Suda köklendirme

Sevgili klubnika çeliği ısladığımız suyu, içme suyu da olsa kaynatılıp soğutulmasını öneriyor. Kaynatma sırasında oksijem kaybı olacağı için bardağa biraz yukardan boşaltarak suyun havalandırılmasında fayda var. Ben, dinlendirilmiş çeşme suyu kullanıyorum. Çeliği koyduğum bardağın ya da şişenin koyu renk olmasını tercih ediyorum. Soda şişeleri bu iş için çok uygun.Ağzı dar, buharlaşma minumum düzeyde oluyor. Daha sonra çeliği aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde köklendirmeye bırakıyorum. 2 hafta içinde kök vermeye başlıyor. Saçak kök uzunluğu 1 cm'yi bulduğunda fazla derin olmamak şartıyla hafif, geçirgen ve su tutabilen saksı harcına dikiyorum.

Suda köklendirme yöntemi, benim başarılı uygulama yaptığım bir yöntem olamadı. Bu yöntem, pek çok menekşe sitesinde de eski, modası geçmiş bir yöntem olarak tanımlansa da pek çok arkadaşımız başarıyla kullanıyor. Sevgili klubnika , çeliği jiletle kestikten sonra bir süre kuruması için bekletip, oluşabilecek mantar enfeksiyonunu önlemek amacıyla odun kömürü tozuna batırarak suya ıslıyor.

2. Toprakta köklendirme

Ağırlıklı olarak perlitten oluşan, torf ve perlit karışımıyla hazırlanan saksı harcı çelik kölendirme için ideal ortamı sağlıyor. Saksı harcı hafif ve nem tutabilen özellikte olmalı. Burada kap seçimi önemli. Mümkün olduğu kadar küçük kaplar kullanmak gerekiyor. Büyük marketlerde tadımlık diye satılan 60 - 80 cc'lik pet bardaklardan kullanıyorum. Pet bardak yerine, minik kaktüs saksıları, meyveli yoğurt, hazır pudinglerin kapları gibi kaplar da kullanılabilir hatta çok daha uygun olur.

Saksı harcını hafif nemlendirerek dikeceğim kaba bastırmadan dolduruyorum ve 1 çay kaşığı ile küçük bir parça toprağı alıp çeliği açılan boşluğa 1 cm'yi geçmeyecek bir derinliğe dikiyorum. Kaşıktaki toprağı üzerine koyup çok hafifce bastırıp dinlendirdiğim çeşme suyu ile suluyorum. Daha sonra pazarlarda da satılan büyük , yarı şeffaf saklama kaplarının içine çeliğe yerleştirip aydınlık ama güneş almayan bir bölgeye yerleştiriyorum. Genellikle 1-1.5 ayda ilk yavru yapraklar çıkmaya başlıyor.
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen tomurcuk » Cum Nis 15, 2011 11:46 pm

zaman ayırıp cevap yazdığınız içn çok teşekkür ederim mesajınızı dikkate alıp tekrar deneyeceğim :P
Kullanıcı avatarı
tomurcuk

Mesajgönderen tomurcuk » Cum Nis 22, 2011 11:34 pm

sevgili maki01 yapraktan üretim hakkında yazdıklarını dikkate alarak hepsini uyguladım, şu an seradalar şimdineler yapmalıyım. Kaç günde sulama ,besin, havalandırma adına nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız mutlu olurum.
(umarım usandırmadım sizi) sevgiler. Unutmadan hitap şeklim sizlere olan yakınlık hissinden :roll:
Kullanıcı avatarı
tomurcuk

Mesajgönderen maki01 » Cum Nis 22, 2011 11:52 pm

Sevgili tomurcuk,

Anladığım kadarıyla torfa dikim yapmışsın. Sera kabındaysa su kaybı çok az olacaktır. Toprak ıslak olmayacak şekilde sulama yaparsan yeterli. Parmağınla toprağa dokun, nem ya da soğukluk hissediyorsan su verme. İlk dikimde genellikle 10-15 gün sulama yapmıyorum. Senin koşullarını tam olarak bilemediğim şu kadar gün diyemem. Kurumasın ama ıslak da olmasın.

1.5 ay, ya da daha uzun sürede ilk yavru yapraklar çıkacaktır. Bu dönemde ek besine ihtiyaç yok. Yavru yapraklar 5 kuruş büyüklüğüne eriştikten sonra seyrek olarak gübreye başlıyorum.

Havalandırmayı 2 günde yarım saat yapsan yeterli olur. Hitap şeklinden rahatsız olmadım, aksine hoşuma gitti :)
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Re: Yapraktan üretim başarıya ulaşma yolunda

Mesajgönderen tomurcuk » Cmt Nis 30, 2011 8:32 pm

sevgili hocam :) Bugün seradaki yapraklarımı havalandırmak için çatığımda dayanamayıp bi bakayım dedim ne durumdalar veeeee kölenme başlamış. Bir kaçının kölerini bardak şeffaf olduğu için göre bildim sonunda başardım çok mutluyum
Yardımların için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
tomurcuk

Mesajgönderen maki01 » Pzr May 01, 2011 11:33 pm

Gözünaydın canım :lol:
Darısı yavrularını ve çiçeğini görmene....
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen tomurcuk » Sal May 10, 2011 12:24 am

Sevgili maki yine, bir sorum daha olacak. seradaki bardakların içlerinde baya buharalşa olmuş. Televizyon üzerinde olduğu için alttan ısıtma olmuş bir zararı olurmu.:t
Kullanıcı avatarı
tomurcuk

Mesajgönderen maki01 » Sal May 10, 2011 2:04 am

Televizyonun üst ısısı kaç derece olur bilmiyorum .Buhardan değil de ısı, çeliği ve kökleri bozabilir.

Hava sıcaklıkları arttı, başka bir yere al istersen...
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen maki01 » Pzr May 22, 2011 5:07 pm

Sevgili sema62, sapsız bir şekilde kırılan ve y şeklinde keserek yaprak ana damarından sap elde ederek diktiğim mini Ness' Crinkle Blue yavru verdi :P

2 ay önce:

Resim

Ve bugün :P

IMG_4723.JPG
IMG_4723.JPG (93.3 KiB) 9922 kere görüntülendi

Ve diğer
Eklentiler
IMG_4724.JPG
IMG_4724.JPG (91.47 KiB) 9922 kere görüntülendi
IMG_4725.JPG
IMG_4725.JPG (100.7 KiB) 9922 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı