Welcome
Afrika Menekşesi Sevenlerin Türkiye'deki buluşma noktasına hoşgeldiniz.

Forumumuza bir kaç dakika ayırıp üye olarak, menekşelerle ilgili bilgi alabilir, fotoğraflarınızı ekleyebilir ve üyelerle tanışarak paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gübreleme

Gübreleme

Mesajgönderen menekşecibaba » Çrş Şub 16, 2011 1:14 pm

Gübreleme
Afrika menekşelerinin genelde fazla gübreye ihtiyaçları yoktur. Başlangıç noktası olarak, dengeli bir gübre ile Afrika menekşeleri sulama önerilir. "Dengeli" gübre etiketinde (sırasıyla azot, fosfor ve potasyum seviyelerini gösteren) eşit miktarda olduğu anlamına gelir: 7-7-7 veya 12-12-12 veya benzer olabilir.. Alternatif olarak, Afrika menekşeleri için özel formüllü çözümler kişilere göre değişir. (Eğer hydroponically ve perlit veya vermikülit gibi hareketsiz ortamda yetişen bitkilerde üre ihtiva eden azotlu gübre den kaçınmak gerekir..) Bazı yetiştiriciler bir gösteri için bitkilerini hazırlarken ,çiçek-güçlendirici formülü (fosfor sayısı daha fazla olan) kullanırlar, Bazı kış sadece dölleme esnasında, bazı ayda bir kez, her sulama ile zayıf bir çözüm kullanmak , bitki beslemenin değişik yollarıdır.Kişisel deneyim ve tercihleriniz size rehberlik edecektir.
http://www.meneksecibaba.com
Kullanıcı avatarı
menekşecibaba

Re: Gübreleme

Mesajgönderen maki01 » Çrş Şub 16, 2011 4:44 pm

Özellikle fitlli sulamada kullanılan gübre oranı çok önemli. Kökler, sürekli gübreli besin ile temas edeceği için karışımı sıvı gübre ile hazırlıyorsak, ambalaj üzerinde yazan miktarın dörtte birini kullanmamız gerekiyor. 20-20-20 lik toz gübrede ise yabancı bir menekşe yetiştiricisinden aldığım bilgiye göre fitilli sulamada 5 litre suya 1 gram gübre ilave edilmeli imiş.

Menekşe kayıplarımıza aşırı gübre kullanmanın katkısı çok fazla. Fazla gübre kullanımında, toprak zamanla tuzlanarak bitkinin kökler aracılığıyla besin almasına engel oluyor.

Ben bugünlerde özellikle yavru menekşelerimde NPK oranı 5-5-5 olan Botanika'nın Tüm bitkiler için ürettiği sıvı gübreyi seyrelterek kullanıyorum. Şimdilik iyi gidiyor :P
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen katmer » Prş Şub 17, 2011 8:31 pm

Ben de bu aralar dengeli gübre kullanıyorum. 5-5-5 i menekşeler çok sevdi. Seyrelterek kullanınca hiçbir zararı da olmuyor. Fakat hiç olmazsa ayda bir Roa plus kullanmak menekşeler için detoks oluyor sanki.
Kullanıcı avatarı
katmer

Mesajgönderen maki01 » Çrş Mar 02, 2011 4:28 pm

"klubnika;Merhaba,

Evet Çiçek Costurançok iyi bir besin rahatlıkla kullanabilirsiniz yalnız talimata göre degil de 1L suya 5 ml (enjektor kullanın) koyun ve her sulamada kullanın.

Besin çeşitleri ilgili:
yeşil - yavru dönemi için, yapraklar güçlensin ve çogalsın diye;
pembe - genel, her dönem için uygun;
mor - sadece çiçeklenme dönemi için, her zaman kullanılmaz.

Bitki hasare ilgili çok güzel ve kullanışlı Chrysamed özellikle kene ilacı daha geniş kapsamlı, fısfıslı hazır karışım, toprak ve bitki üzerine kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Başarılar diliyorum, umarım açıklamalı oldum "

Sevgili klubnika,

agaclar.net'te yazdığın bir mesajı daha detaylı bir şekilde konuşabilmek için buraya taşıdım. Yeşil, pembe ve mor Çiçek Coşturanların NPK oranlarını yazabilir misin ?

Yeşil olan şişenin içeriğinde eski formülünde fosfat yok. Fosfat çiçeklenme ve sağlıklı kök gelişimi için gerekli bir element. Yavrularda kök ve yaprak gelişimi için NPK oranı dengeli olan mavi şişeyi ( NPK, 5-5-5) kullanmak daha doğru değil mi?
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen maki01 » Pzr May 15, 2011 2:37 pm

Çiçek Çoşturan'ın yeşil şişesini yani yeşil yapraklı bitkiler için olan formülünü kullanan arkadaşlarımızın menekşelerinde sorun yaşandı ve yaşanıyor. Nedeni ise formülasyonda Afrika Menekşeleri için son derece riskli ürenin yer olması.

Çiçek Çoşturan'ın mor şişesi Afrika Menekşeleri için özel olarak üretildiği için kullanımında sorun yaşamıyorum. Sizlere de öneririm.

Üre , kökleri yakarak bitki gelişimini bozuyor. Göbekteki yapraklardan başlayan bozulma , menekşe kaybına kadar gidebiliyor.

Gübre kullanırken lütfen içeriğinde üre, amonyum azotu olup olmadığını kontrol edelim. Daha önce agaclar.net'te sevgili klubnika'nın önerdiği Plantofol'un dengeli ve yüksek fosfatlı gübrelerinin içerisinde de malesef üre var. Gübre zehirlenmesi diye adlandırılan olayın temel nedeni üre. Bazen detaylı olarak araştırmadan kullanınca binbir emekle yetiştirdiğimiz menekşelerimizi kaybedebiliyoruz.
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

hümik asit

Mesajgönderen rukiyeözgür » Çrş Tem 13, 2011 2:46 pm

Aşağıda özellikleri verilen hümik asit menekşeler için uygun mudur? Çiçek coşturan ile kullanılırsa sorun olur mu?

TOZ HÜMİK ASİT (LEONARDİT)

Özellikleri;

•Suyun ve havanın toprak içindeki hareketlerini düzenler,azotun yıkanmasını önler
• Kireci çözerek pH’yı dengeler,tuzlanmayı önler,katyon değişim kapasitesini arttırır.
• Saçak kök oluşumunu arttırır, iz elementlerinin alınmasını kolaylaştırr.
• Toprak organizmalarının faliyetlerini arttırır.
• Şelat gibi çalışarak gübrelerin kolay alınmasını sağlar.
• Bitki gelişimini ve verimini arttırır.
• Organik tarımda güvenle kullanılabilir.

Garanti Edilen İçerik

Toplam (Hümik + Fülvik ) Asit : %85
Toplam Organik Madde : %82
Suda Çözünür Potasyum Oksit : % 12
Suda Çözünür Demir : % 1
Max. Nem : 14
pH : 8-9
Hammadde : LEONARDİT

Uygulama Şekli ;

•Ev ortamında veya balkonlarımızda baktığımız türler için 2.5 litre suya 10-15gr toz humik asit karıştırılmak suretiyle 1 su bardağı ölçek olarak kullanıldığında 15 günde bir olmak üzere kullanımı uygundur.

• Tüm bitkilerde rahatlıkla kullanabilir, kısa sürede farkı gözle görülür şekilde ortaya çıkmaktadır.
Kullanıcı avatarı
rukiyeözgür

Mesajgönderen maki01 » Çrş Tem 13, 2011 11:30 pm

Sevgili Rukiye,

Menekşelerde geçen sene humik asit kullanmıştım ama mor şişenin içeriğinde de benzer maddeler var, kullanmasan da olur.
Kullanıcı avatarı
maki01
Site Admin

Mesajgönderen rukiyeözgür » Prş Tem 14, 2011 12:11 pm

Teşekkür ederim Ablacım..
Kullanıcı avatarı
rukiyeözgür

Dön Gübre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

suspicion-preferred